Anyajegyszűrés, melanomaszűrés
Az anyajegyek az esetek többségében ártalmatlan bőrkinövések, melyek akár a szépségünkhöz is hozzájárulhatnak. Testünk bármely pontján előfordulhatnak, méretüket és formájukat tekintve pedig igencsak változatosak. Vannak azonban jelek, melyek arra utalnak, hogy egy pigmentált anyajegy elfajulhat. Ilyen például a hirtelen megnagyobbodás, fájdalom, viszketés vagy vérzés. Ebben az esetben fennáll a festékes bőrrák, vagyis a melanoma malignum veszélye, ezért a szakorvosi vizsgálat elengedhetetlen. Az időben felfedezett és megfelelően kezelt bőrrák az esetek 90%-ban gyógyítható. Évente menjünk el bőrgyógyász szakorvoshoz és ellenőriztessük az anyajegyeinket!
A melanoma malignum a hám pigmentsejtjeiből kiinduló rosszindulatú bőrdaganat. A melanoma elsősorban a középkorúak betegsége, azonban egyre gyakrabban fordul elő a fiatal korosztályban is. A nőket a festékes bőrrák gyakrabban érintheti, náluk elsősorban a végtagokon alakul ki, míg a férfiak esetében inkább a törzsön, de mindkét nemnél bárhol megjelenhet. A melanoma az egyik legrosszindulatúbb daganat: terjedése élénk és agresszív, gyorsan képez áttéteket, emiatt időben történő felismerése rendkívül fontos. A melanoma 20-30 %-ban alakul ki már meglévő anyajegyen, az esetek többségében új képletként jelenik meg a kültakarón. Terjedhet felszínesen, és megjelenhet csomó formájában is. 95%-ban sötétbarna-fekete-szürke színű, de 5 %-ban lehet pigmentmentes is: ilyenkor vörös csomó képében jelentkezik, ritkábban a nyálkahártyákon, akár a szemben is megjelenhet.
Dermatoszkópos anyajegyszűrés
Ezzel a korszerű eljárással a legkisebb elváltozások is észlelhetők, így időben megkezdődhet a szükséges kezelés. A vizsgálatot végző szakember először szabad szemmel, majd egy speciális nagyítóval, ún. dermatoszkóppal vizsgálja át az anyajegyeket. Az eljárás ennek megfelelően teljesen fájdalommentes, és a test teljes felületére kiterjed. A bőrgyógyászok azt javasolják, hogy minimum évente egyszer vizsgáltassuk át anyajegyeinket.
Vannak olyan rizikófaktorok, melyek ennél gyakoribb ellenőrzést is szükségessé tesznek:
- ha a családban már volt példa festékes bőrrákra
- ha a bőr hosszabb ideig volt kitéve erős UV-sugárzásnak
- a rendkívül világos bőr és haj is indokolttá teszi a rendszeres kontrollt
- nagy mennyiségű, szabálytalan anyajegy jelenléte
- gyakori leégés 20 éves kor előtt
- veleszületett nagyméretű anyajegy
Az alábbi esetekben azonnali beavatkozásra lehet szükség:
- ha az anyajegy színe szemmel láthatóan megváltozik
- csomókat észlelünk benne
- szélei egyenetlenné válnak
- váladékozik, vérzik
- viszket vagy fáj
Mi a teendő, ha rosszindulatú a daganat?
Mint már említettük, az idejében észlelt melanoma igen jó arányban gyógyítható. Az anyajegy eltávolítás után a sebészileg eltávolított anyajegyet minden esetben szövettani vizsgálatra küldjük, mely meghatározza a további kezeléseket. Fontos, hogy a kimetszés után rendszeresen vegyünk részt szűrésen.
Melanoma gyakrabban alakulhat ki, ha:
- korábban már előfordult (az esély tízszer nagyobb)
- pozitív családi anamnézis/veleszületett, nagy méretű pigmentált anyajegy esetén
- több nagy, szabálytalan alakú, ún. atípusos anyajegy esetén
- az anyajegy megváltozik: növekszik, kisebesedik, vérzik, megváltozik a színe, viszket
- a pigmentált anyajegy rendszeresen megsérül/mechanikai irritációnak van kitéve
- magas a gyermekkori leégések száma/sok napfényártalom/rendszeres szoláriumozás
- világos bőrtípus: vörös, világosszőke haj és fehér bőr
Kérjen időpontot melanoma- és anyajegyszűrésre magánrendelőnkbe - forduljon bizalommal szakorvosainkhoz!
Gyakori kérdések az anyajegyszűrés, a bőrrák-, melanoma szűrés kapcsán
Elváltozás, atipikus vagy rosszindulatúnak ítélt anyajegy esetén a szakorvos további kivizsgálást, illetve az anyajegy eltávolítását javasolhatja, amire a Dr. Pellion Bőrgyógyászaton többféle biztonságos eljárást is alkalmazunk.
Az éves ellenőrzés nem igényel semmiféle előkészületet, a mindennapi tevékenységei közé problémamentesen beilleszthető.
Ugyan a vörös, világosszőke hajúaknál és a fehér bőrűeknél gyakrabban alakul ki melanoma, haj- és bőrtípustól függetlenül mindenkinek kiemelten ajánlott a rendszeres anyajegyszűrés.
Természetesen igen. A gyermekek bőrére és anyajegyeire is fokozottan érdemes odafigyelni. Örök igazság, hogy a bőr nem felejt, így a 18 év alatti leégéseknek is nyoma maradhat. Sokszor a gyerekkorban elszenvedett napégések következményei 30-40 évesen jelentkezhetnek gyanús bőrelváltozások formájában.
A bőrszógyász nem csak a gyanús, esetleg rossz helyen levő anyajegyeket vizsgálja meg, hanem mindegyiket alaposan szemügyre veszi egy speciális nagyítóval, amit dermatoszkópnak neveznek.
Mivel az anyajegy szűrővizsgálat az egész testen történik, ezért a szakorvos a teljes testfelületet átnézi és ez alól az intim területek sem kivételek, főleg, ha ott anyajegy, vagy valamilyen bőrelváltozás található. A vizsgálathoz fehérneműre kell levetkőzni.
Az anyajegyszűrés egy nem invazív vizsgálati módszer, ezért teljesen fájdalommentes. Azok a páciensek se halogassák tovább, akiket egyébként eddig az tartott vissza, hogy féltek attól, hogy esetleg fájdalmas lesz, mert nem az.
A bőrgyógyász szakorvosok ajánlása szerint évente érdemes ellenőriztetni az anyajegyeket, még akkor is, ha egyébként kevés van, illetve, ha teljesen panaszmentesek vagyunk. Bizonyos rizikófaktorok esetén félévenként szükséges anyajegyszűrésre járni.
A vizsgálat típusától és az anyajegyek számától függően 20-30 perces az ellenőrzés. Természetesen a vizsgálat előtt a szakorvos az anamnézisfelvételre is kellő időt fordít.