Basalioma, nem festékes eredetű bőrdaganat eltávolítása
Az egyik leggyakoribb rosszindulatú bőrdaganatfajta, mely elsősorban az 50 évnél idősebb korosztályt érinti. A napozási szokások és szoláriumozás miatt azonban egyre gyakrabban találkozunk vele a fiatalabb korosztályban is. A napfénynek kitett testrészeken jelenik meg, így jellemzően a nyakon, arcon, mellkason vagy hátbőrön találkozhatunk vele. Többféle formája ismert, legtöbbször gyöngyházfényű, tömött tapintatú, felszínén erezett göbcseként vagy lapos, vörös foltként látjuk. A basalioma a bőrrákok közé tartozik, azonban nélkülözi az áttétképzés képességét. Megfelelő fényvédelemmel könnyen védekezhetünk ellene. Kezelésében több eljárás is lehetséges, legbiztosabb azonban a megfelelő biztonsági zónával a sebészi kimetszés, szövettani vizsgálattal.
A basalioma a bőr legalsó rétegéből, a bazális rétegből kialakuló daganat, mely bármely testrészen kialakulhat. A basalioma legtöbb esetben olyanoknál jelenik meg, akik fiatalabb korban túlzott napsugárzás-terhelés kaptak, vagy már korábban megjelent náluk ez a betegség.
Több fajta basalioma típust különböztetünk meg egymástól, a három leggyakoribb:
- Noduláris basalioma: jellemző rá, hogy kiemelkedik a bőrből, szegélye gyöngyházfényű, közepe fénylik, illetve kifekélyesedik.
- Felületes/superficialis basalioma: többek között éles szélek, illetve halvány rózsaszínes árnyalat jellemzi. Ez a típus hajlamos a kisebesedésre és hegesedésre.
- Pigmentált basalioma: sötétszürke elváltozás.